Neden | Nasil | Nedir

Brezilyalı Futbolcu Neymar Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Neymar, Barcelona'dan önce sadece Santos forması giydi.

Brezilyalı Futbolcu Neymar Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Neymar’ın Barcelona’ya katılmadan önce sadece Brezilyalı Futbolcu Neymar Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler Santos için oynadığını biliyor muydunuz? Daha 14 yaşındayken Real Madrid’le neredeyse sözleşme imzaladığını biliyor muydunuz? Yoksa 19 yaşında baba mı oldu? Bu Brezilyalı futbolcu hakkında bazı şaşırtıcı gerçekler için okumaya devam edin! Bu makalenin Neymar hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Aşağıda Neymar hakkında en şaşırtıcı gerçeklerden bazıları listelenmiştir.

Neymar, Barcelona’dan önce sadece Santos forması giydi.

Neymar’ın Santos ile ilişkisi, 2013’te Barcelona’ya taşınmasından bu yana kargaşa içinde. Eski Brezilyalı milli oyuncu, on yıldan fazla bir süredir Brezilya tarafında oynamış, ilk takım için 200’den fazla maça çıkmış ve 136 gol atmıştı. 2015 yılında Santos, FIFA’dan Neymar’ı sözleşmenin ihlali gerekçesiyle altı ay boyunca oyundan uzaklaştırmasını istedi. Kulüp ayrıca Neymar’ın Barcelona’ya taşınmasının sözleşmesinin ihlali olduğunu iddia etti.

Neymar, Santos’tayken 2007 yılına kadar bir Brezilya kulübünde oynadı. Kulüp için ilk kez oynadığında sadece 11 yaşındaydı. Kendisinden iki yaş büyük olan takım arkadaşı Paulo Henrique Ganso ile yakın bir bağ geliştirdi. Mart 2010’da Neymar, Santos formasıyla ilk maçına çıktı. İlk profesyonel golünü ilk maçında Palmeiras’a kafa kafayla attı. Neymar, kulüpteki son maçında Santos adına 100. golünü attı.

20. doğum gününde 100. profesyonel golünü at

Neymar Jr., birçok futbolcunun ulaşmak istediği bir kariyer dönüm noktasına ulaştı: 20. doğum gününde 100. profesyonel golünü atmak. Bunu memleketi Santos için oynarken yaptı ve hatta Palmeiras’a karşı iki gol atmayı başardı. Kilometre taşı kesinlikle genç futbol yıldızı için harika bir an olacak. Ama asıl soru, 100 gol atmanın önemi nedir?

Neymar, TIME’ın kapağında yer alan tek futbolcu değil, ancak bunu yapan ilk Brezilyalı. 2012’de 100. golünü attığında henüz 20 yaşındaydı ve 2017’de kariyerinin en iyi 43 golünü atmıştı. 2018’de en çok kazanan üçüncü atlet ve futbolcuydu ve iki veya üç sezonda gol atma zirvesine ulaşması bekleniyor.

14 yaşındayken neredeyse Real Madrid’e katıldı
On dört yaşındayken, Neymar neredeyse hiç gerçekleşmeyen bir anlaşma olan Real Madrid’e imza attı. Santos formasıyla ilk maçına çıktıktan sonra, Brezilyalı enternasyonal 2006’da bir deneme için Bernabeu’yu ziyaret etti. Ancak babası ona Brezilya’da kalmasını tavsiye etti ve o bunun yerine 2013’te PS71 milyon için Barselona’ya katıldı.

Neymar, genç bir çocukken, iki hafta boyunca genç takımda oynadığı Real Madrid’e neredeyse imza attı. Barcelona’ya taşınmak kulübe neredeyse iki milyar avroya mal oldu ve maaşı yılda 33 milyon dolar civarında olacaktı. Ancak Perez, Neymar’ın takım arkadaşlarını üzeceğinden korkuyordu. Barcelona’dayken zaten takım arkadaşları Dani Carvajal ve Pablo Sarabia ile birlikte oynuyordu. Real Madrid’e geçiş, Perez’in takımını FIFA yaptırımlarına tabi tutabilirdi.

Hareket, Real Madrid’in Neymar’ın menajeri Wagner Ribeiro ile görüşmesinin ardından gerçekleşti. Hareket sonunda gerçekleşti ve Real Madrid, Ağustos sonunda gençle imzaladı. Perez, Madrid’e gelişinden bu yana Neymar’ın kampıyla temas halinde kaldı ve geçtiğimiz günlerde kamuoyunda Neymar’ın İspanya’da daha fazla bireysel ödül kazanacağını söyledi.

Neymar henüz 19 yaşında baba oldu
Model Barbara Evans ile kısa bir ilişkiden sonra Neymar bir aile kurmaya karar verdi. İkili, oğulları Davi Lucca’nın doğumunun ardından 2011’de ayrılmıştı. Birkaç yıl sonra, çift tekrar çıkmaya başladı ve sonunda kıvrımlı Brezilyalı bir model ve dansçı olan Carol Abranches ile devam etti. Başlangıçta ikisi açık bir ilişki içinde olmayı kabul etti, ancak daha sonra ayrıldı. Neymar şu anda bekar olsa da oyuncu birlikte geçirdikleri süre boyunca birçok erkekle çıktığını söyledi.

Neymar baba olmadan önce Brezilya’da okula gitti. Futbol sevgisini okulla dengeler ve okuldan sonra video oyunları oynardı. Ailesi elektriği karşılayamadı, bu yüzden ders çalışmak için mum kullandılar. Bununla birlikte, genç Neymar daha çocukken kaderinin belirtilerini gösteriyordu. Neymar’ın ailesinin geçmişi alçakgönüllü olmasına rağmen, dünyanın en sevilen futbol yıldızlarından biri haline geldi.

Neymar, Barcelona’nın en pahalı 9. oyuncusu
Neymar’ın Barcelona’ya transferinin ardından Ousmane, 120 milyon euro karşılığında İspanyol devlerine katıldı. Neymar’ı imzaladıktan sonra Barcelona zengin oldu. Transfer ücreti dünya futbolunun en yüksek 9. oyuncusu olan Fransız forvet, Bayern Münih’te sadece bir sezon forma giydi ve henüz değerini kanıtlayamadı. Neymar, vergi kaçakçılığıyla suçlandı, bu nedenle Barcelona’ya transferi 86 milyon avroya mal oldu.

Neymar’ın transfer fiyatı ilk olarak 57 milyon Euro olarak açıklansa da tartışmalar nedeniyle nihai fiyat 40 milyon Euro’nun üzerine çıktı. Brezilyalının babası menajeriydi. Transferi çevreleyen yasadışı faaliyet söylentileri, olayı daha da tartışmalı hale getirdi. Neymar’ın transfer maliyeti yüksek olsa da şimdiden büyük bir transfer olarak görülüyordu. Ancak, 222 milyon Euro’luk fiyat etiketi, gerçek transfer değerine kıyasla yüksektir.

Liste, Barcelona’nın kaderinde futbolun bir sonraki süper yıldızları olacak oyunculara para harcadığı gerçeğini yansıtıyor. En yüksek fiyatlı oyuncular İspanya’dan – Real Madrid’in ilk 10’da sekiz oyuncusu var. Ronaldo, Kaka, Zinedine Zidane ve Luis Figo ilk dörtte yer alıyor. Diğer pahalı oyuncular arasında Neymar ve Ibra yer alıyor. Hulk, 64 milyon dolara Zenit St. Petersburg’a gitti. Benzer şekilde, Robinho 2008’de Real Madrid’den 63 milyon dolara ayrıldı.

Time Magazine’de yer alan tek Brezilyalı atlet
Neymar sadece 20 yaşında, TIME Dergisi’nin kapağında yer alan ilk Brezilyalı atlet olarak tarihe geçti. Ayrıca SportsPro dergisi tarafından 2013 yılında Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Usain Bolt ve Rory McIlroy’u geride bırakarak dünyanın en çok satan sporcusu seçildi. Neymar, modern Brezilya rüyasını yaşıyor ve bu hafife alınacak bir şey değil.

Neymar dünyanın en pazarlanabilir sporcusu olmasına rağmen, itibarı ondan önce geliyor. Brezilyalı aslar önceleri fakir olarak biliniyordu, ancak Santos’a katıldığında, zaten Brezilya futbolunun yeni ‘altın çocuğu’ olmuştu. Hatta birçok reklam filminde rol aldı. Time Magazine’de yer alan tek Brezilyalı atletlerden biri olan Neymar, şu anda Brezilya’nın en sıcak mülkü.

Neymar, 2010 yılında şöhrete kavuştuğunda 18 yaşındaydı. Bir röportajda kendisine ırkçılık soruldu ve hiç yaşamadığını söyledi. Cevabı Brezilya’da alkışlarla karşılandı, ancak birçok siyah Brezilyalı tarafından küçümsenmeyle karşılandı. Aynı röportajda Neymar, titiz saç bakım rutinini anlattı ve buklelerinin beyaz görünmesi için ağartılmış sarışın olduğunu ortaya koydu.

Neymar dünyanın en zengin 7. futbolcusu
Cristiano Ronaldo’dan sonra Neymar dünyanın en zengin 7. futbolcusu ama gerçekte Neymar kim? Futbola nispeten erken başlamasına rağmen, Neymar şimdiden kendisini dünyanın en zengin sporcularından biri olarak kabul ettirdi. 26 yaşındaki oyuncu, kariyerine şu ana kadar 170 milyon dolardan fazla yatırım yaptı ve PSG ile 2021 yılına kadar sözleşmesi var. Bu, çeşitli kaynaklardan net değerini artırdı.

Bu listedeki oyuncuların çoğu doğmadan oyundan emekli olan Pele, listedeki çoğu oyuncudan çok daha yüksek bir net değere sahip. Brezilya ile üç Dünya Kupası kazandı ve kariyerinde 526’sı resmi olmayan maçlarda olmak üzere 1.283 gol kaydetti. Pele, bir kitap anlaşmasından erektil disfonksiyon yardımcılarına kadar – bir spor kişiliği olarak adını kullanarak büyük bir servet inşa etti.

Neymar’ın maaşına ek olarak Nike ve Nivea da dahil olmak üzere çok sayıda sponsorluk anlaşması var. Bu onaylar, her yıl şaşırtıcı bir şekilde 95,0 milyon dolar kazanmasına izin veriyor. Neymar aynı zamanda dünyanın en zengin 7. futbolcusu ama bu onun başarısının bir ölçüsü değil. 2012 yılında dünyanın en zengin yedinci futbolcusu olarak listelendi.

SportsPro tarafından dünyanın en pazarlanabilir sporcusu
Birkaç Olimpiyatçı, 2014 yılı için SportsPro’nun en pazarlanabilir sporcusu listesinde yer aldı. Olimpiyat şampiyonu Simone Biles, 183 puanla 1. sırada yer aldı. Ayrıca taraftar çekiciliği, katılımı ve ulaştığı puanlarla yüksek puanlar aldı. sırasıyla 50 ve 64. Listedeki diğer kadın sporcular arasında Ashlyn Harris, Naomi Osaka ve Kristie Mewis vardı.

ABD’li Simone Biles, dört Olimpiyat Altın madalyası ile listedeki en iyi kadın sporculardan biri. Kendi kuşağının en madalyalı kadın jimnastikçisidir ve rakipsiz bir başarı kariyerine sahiptir. Önümüzdeki üç yıl boyunca dünyanın en pazarlanabilir sporcusu seçilen Biles, dört kez Grand Slam şampiyonu Naomi Osaka’yı geride bırakarak listedeki tek Amerikalı kadın oldu. Simone Biles’in etkileyici puanı, spor hayranları üzerindeki etkisini birlikte hesaba katan 5 ağırlıklı metriğe dayanmaktadır.

Futbolcular ve ünlüler gibi medyaya yüksek düzeyde maruz kalan sporcular da izleyiciler arasında popülerdir. Serena Williams ikinci sırada ve NBA yıldızı LeBron James üçüncü sırada. Listede yakın zamanda ABD Açık’ı kazanan Bianca Andreescu da yer alıyor. Futbolcular ise listeyi domine etti. Brezilyalı Neymar altıncı sırada yer alırken, Barcelona’dan Mo Salah ve Juventus’tan Paul Dybala ilk on içinde yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

basla
bitir
Başa dön tuşu