Ne Demek

Büldan Ne Demek? Büldan isminin detayları

Büldan Ne Demek, Büldan isminin anlamı nedir, Büldan Kuranda geçiyor mu....

Osmanlıca dilinden oldukça fazla kelime şimdiki kullandığımız şivede de kullanılmaktadır. Bunlardan biri de hiç şüphesiz Büldan kelimesidir. Bu anlamda Büldan ne demek, Büldan nedir, ne anlama gelir , Büldan isminin anlamı nedir ve Büldan Kur’an’da geçiyor mu tarzı sorular da doğal olarak arama motorlarında sıklıkla aranan kelimeler arasına girmektedir.

Büldan kelimesi, nadir olsa da erkek çocuk ismi olarak da kullanılmaktadır. Anlamı itibarı ile farklı ve hitabetli bir isim de olabilmektedir. Peki Büldan nedir, Büldan ne demek? İşte Büldan ile ilgili bilinmeyenler…

Ne demek?

Büldan bazen bir isim bazen de herhangi bir anlamın karşılığı olarak önümüze çıkmaktadır. Günlük hayatta birçok defa duyduğumuz da olmuştur. Peki  ne demek, işte  kelime veyahut isim ile ilgili bilinmeyen bilgiler..

Büldan, Osmanlı zamanında ‘Beldelere’ verilen isimdir. Bu anlamda Osmanlı zamanında herhangi bir beldeye Büldan da denilebilirdi. Sonuç olarak ne anlama gelir sorusunun karşılığı şüphesiz ‘Belde’ olarak verilmelidir.

Günümüzde Denizli’nin bir ilçesi olan Buldan da ilgi kelimeden isminden geldiği sanılır.

Ne Anlama Gelir?

Osmanlı sözlüğü olarak kullanılan Kamusi Turki’ye göre Büldan kelimesi ‘Belde, Beldeler, Şehirler’ anlamına gelmektedir.

Büldan İsminin Anlamı Nedir?

Büldan kelimesi başta da belirttiğimiz gibi isim olarak da kullanılabilir. Dolayısıyla ismini çocuğunun ismi olarak düşünen anne ve babalar  bu adı anlamı nedir tarzı sorgulamaları arama motorları üzerinden yapmaktadırlar.

Büldan ismi kız ismi olarak geçmektedir. Nitekim  isim, Osmanlı zamanında bulunan Belde yahut Şehirlere karşılık gelen bir manada kullanılmıştır. Kısaca isim ile ilgili bilgiler şu şekildedir;

Büldan isminin cinsiyeti: Kız

Büldan isminin kökeni: Arapça

Büldan isimli kişi sayısı: Bilinmiyor

Büldan ismi kuranda geçiyor mu: geçmiyor

Büldan ismindeki harf sayısı: 6

Büldan isminin rengi: Pembe

Büldan isminin nitelikeri: Sevimli, Çekici, Gösterişli, Agresif, İnatçı, Misafirperver

Büldan İsmi Kur’an’da geçiyor mu?

Büldan ismini çocuğunun ismi olarak düşünen anne ve babaların merak ettiği diğer bir husus da  Kur’an’da geçiyor mu? Sorusudur. Bununla ilgili Detaylar şu şekilde;

Kuran’a bakıldığı takdirde Büldan ismi Kur’an’da geçmiyor.

Sitemizde ne demek içeriklerinin yanı sıra Her sınıf seviyesine ders notları, deneme sınavları ve Her konu ile ilgili oldukça aydınlatıcı PDF listeleri bulunmaktadır. Bu anlamda Öğrenci sitesi olan platformumuzda her sınıf seviyesinde istenilen bilgi ve belgeler bulunabilmektedir. Bunun için sitemizin arama bölümünden ders ile alakalı istediğiniz hususu aramanız yeterli olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

basla
bitir
Başa dön tuşu