Kitap Özetleri

Çizgili Pijamalı Çocuk Roman Özeti, Önemi ve Karakterleri

Çizgili Pijamalı Çocuk Kitabına ait tüm bilgiler bu içeriğimizde bulunuyor..

Çizgili Pijamalı Çocuk Roman Özeti, Konusu, Şahış Kadrosu ve önemi başta olmak üzere daha kitapla ilgili olan daha birçok kısa ve uzun bilgiler içeriğimizde yer alıyor. John Boyne’nun dünya edebiyatında dram türünde kazandırdığı bu kitap, gerçek bir dramı ele alır. 2. Dünya savaşı yıllarında Hitler’in Almanyası’nın Yahudilere çektirdiği eziyet ve soykırım konusunu başka bir perspektiften konu alıyor.

Bizler de İrlandalı Yazar John Boyne Çizgili Pijamalı Çocuk kitabının konusunu, özetini, kişilik kadrosunu ve metodolojisini paylaşmak istedik.

Kitabın Konusu

Çizgili Pijamalı Çocuk Romanı sinemaya uyarlanmış ve oldukça ilgi çekici bir dram olmuştur. Kitabın Konusu Auschwitz toplama kampının Alman Komutanı olan kişinin oğlu ve Yahudi bir çocuk olan Shumel’in her türlü engel ve zorbalığa karşı olan arkadaşlığını anlatır. Bu noktada 2. Dünya savaşının acımasızlığı ve bunun gibi yaşanan dramlar ele alınıyor.

Bruno, taşındıkları bu toplama kampında keşif yapar ve dolayısıyla da yeni yerleştikleri evin hemen arkasında bulunan Yahudi kampı olan  Auschwitz’i görür. Burada kendine oyun arkadaşı arayan Bruno, sonunda Shumel ile tanışır. Bu şekilde başlayan atraksiyonlar son derece acı bir sonla karşımıza çıkıyor.

Kısaca Çizgili Pijamalı Çocuk Kitabı konusu, Alman komutanın oğlu Bruno ve Auschwitz Yahudi kampında bulunan 8 yaşındaki Shumel’in arkadaşlık maceralarını anlatır.

Kitabın Türü

John Boyne’a ait olan bu kitap, Roman türünde yazılmıştır. Kısa sürede sinema filmine çekilmiş ve birçok insan tarafından oldukça beğenilmiştir. Dram türündedir.

Kitabın Önemi

İkinci Dünya savaşı yıllarında yaşanan, trajedi ve dramlar düşünülürse çocukların gözünden nasıl karşılandığı anlamında oldukça önemlidir. Ne kadar ki çocuk romanı olsa da çocukların okuyacağı türde değildir. Çocuk romanı denmesinin nedeni ana karakterlerin iki çocuk olması ve çocuk bakış açıları ile ana fikrin kitapta belirtilmesidir.

Çizgili Pijamalı Çocuk Romanı, 51 farklı dile çevrilmiştir. 224 sayfalık bir roman olmasına karşın, yazarın dili burada oldukça akıcıdır. Sonuç olarak kitabı okurken sürükleyici bir maceraya atlamak mümkündür. Benzer şekilde dram türünde birden fazla ödüle de layık görülmüştür.

Kitabın basım hakları TUDEM Yayınevi tarafından üstlenilmiştir.

Kitabın Aldığı Ödül

2007 senesinde İrlanda Kitap Ödülleri’nde Yılın Çocuk Kitabı Ödülü’ne layık bulunmuştur. Bunun yanı sıra 2008 yılında sinemaya uyarlanmıştır.

Şahıs Kadrosu

Kitapta yer alan Karakterlerin kısaca tahlilleri aşağıda bulunmaktadır.

Bruno

Almanya Nazi Partisi’nin Auschwitz Yahudi kampının komutanın 8 yaşındaki oğlu. Aynı zamanda Romanın baş karakteri

Shumel

Auschwitz Yahudi kampında Bruno ile arkadaşlık kuran Polonyalı 8 yaşındaki Yahudi çocuk. Benzer şekilde Roman baş karakterlerinden

Anne

Bruno’nun annesi. Berlin’den taşınmaları, Nazilerin Yahudilere yaptıkları soykırımları desteklemeyen ve yeni taşındıkları Auschwitz kampının yakınlarındaki evini idare eden anne. Zamanla depresyon ve hayal kırıklığı ile uğraşır. Kocası ile işi anlamında araları açılır.

Baba

Romanın baş karakteri olan Bruno’nun Alman Komutan Babası. Anavatan hayaline oldukça inanan ve bunun uğrunda Polonya’da toplu katliamlarda emiri bulunan komutan.

Gretel

Bruno’dan 3 yaş büyük olan Ablası. Bazı zamanlar Bruno ile yalnızlığını paylaşır ve dertleşir. Bruno’ya göz kulak olur. Ki bunu her zaman da başaramaz..

Çizgili Pijamalı Çocuk
Çizgili Pijamalı Çocuk

Çizgili Pijamalı Çocuk Roman Özeti

İrlandalı Yazar John Boyne tarafından yazılan Roman, ikinci dünya savaşı sırasında Almanların Polonya Yahudilerine sergilediği tavrı Auschwitz Yahudi kampı gözünden konu alır. Almanya Berlin’den Anavatan gayesi ile Auschwitz’e gelen Nazi Partisi komutanlarından Bruno’nun Babası, kampı idare etmektedir. Bu sırada Oldukça sevecen, yaramaz ve arkadaş ilişkilerinde aktif olan Bruno kendi kendine eğlenmesi için uğraşır. Lakin bir arkadaşa ihtiyaç duyar. Bruno çareyi çevreye keşif yapmakta bulur. Daha önce odasının penceresinden bulduğu kendisinin deyimi ile Çiftlik (Yahudi Çalışma Kampı) yerine gitmeyi ister. Bir şekilde bahçemin arka kısmından oraya ulaşır ve tellerin ardında bekleyen Shumel adında Polonyalı yahudi bir çocukla tanışır. Sık sık Shumel’e uğrayan Bruno, daha anlamlandıramadığı bazı hususlar vardır. Zamanla anlamaya başlasa da çocuk olduğu için o dramı idrak edemez. Ve normal arkadaşlık gibi Shumel ile oyunlar oynamaya başlar.

Çeşitli maceraların ardından Bruno ve Shumel arkadaşlıkları daha artarak devam eder.

Çizgili Pijamalı Çocuk kitabi, ne kadar ki çocuklar üzerinden konu edinmiş olsa da yetişkinlerin de alması gereken muhteşem dersler barındırmaktadır. Romanın amacı aslında çocuk gözünden insan olabilmenin, insan olarak yaşayabilmenin kıstaslarını anlatır.

Çizgili Pijamalı Çocuk Roman Özeti, Konusu, Şahıs karakterleri ve önemi yukarıda sizler ile paylaştık. Daha fazla kitabın bu tarz içeriklerini istiyorsanız, yorumlarda belirtmeniz yeterlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

basla
bitir
Başa dön tuşu