Neden | Nasil | Nedir

Çok Fazla Karbonhidrat Tüketiyor Olabileceğinize Dair 10 İşaret

Çok Fazla Karbonhidrat Tüketiyor Olabileceğinize Dair 10 İşaret

Karbonhidratların faydaları vardır – doldururlar, kilo kaybına yardımcı olabilirler ve iyi enerji kaynaklarıdır. Sonunda, karbonhidrat ihtiyacınızın devraldığını hissedebilirsiniz! Bu makale size çok fazla karbonhidrat yediğiniz anlamına gelebilecek 10 işaret gösterecektir.

Yüksek karbonhidrat diyeti belirtileri nelerdir?

Çok fazla karbonhidrat tükettiğinize dair birkaç işaret var. Sürekli yorgun hissediyorsanız, kilo vermekte zorlanıyorsanız veya kan şekerinizi kontrol etmekte zorlanıyorsanız, karbonhidrat alımınızı azaltmanın zamanı gelmiş olabilir. İşte karbonhidratla aşırıya kaçabileceğinize dair bazı işaretler:

Az miktarda yemek yedikten sonra bile sürekli aç hissediyorsunuz.
Egzersiz yapmadığın zamanlarda bile yeterince enerji alamadığını hissediyorsun.
Cildiniz kuru ve kaşıntılı hissediyor.
Bağırsak hareketleriniz zor ve sıktır.
Bu işaretlerden herhangi birine sahipseniz, kesinlikle karbonhidrat alımınıza daha yakından bakmanın ve bazı değişiklikler yapıp yapamayacağınızı görmenin zamanı gelmiştir.

Doğal ve işlenmiş karbonhidratlar arasındaki fark nedir?

İşlenmiş karbonhidratlar, ekmek, makarna, tahıl gevreği ve şekerli içecekler gibi her gün yediğimiz birçok gıdada bulunur. Bu karbonhidrat genellikle glikoz içine hızlı bir şekilde kan şekeri düzeyleri spike ve olumsuz sağlık etkisi olan vücut açıktır.

Öte yandan, doğal karbonhidratlar meyve ve sebze gibi gıdalarda bulunur. Vücutta yavaş yavaş glikoza ayrılırlar ve bizim için daha besleyici olma eğilimindedirler. Bununla birlikte, yeterli protein olmadan çok fazla doğal karbonhidrat tüketirsek veya çok az egzersiz yaparsak, vücudumuz bu karbonhidratları kullanılabileceklerinden daha hızlı glikoza dönüştürmeye başlayacaktır. Bu, daha yüksek kan şekeri seviyelerine ve bir dizi olumsuz sağlık sonucuna yol açacaktır.

Ne kadar karbonhidrat tüketmelisiniz?

Karbonhidrat söz konusu olduğunda, cevap herkes için farklıdır. Diğerleri daha az ihtiyaç iken bazı insanların daha fazla ihtiyacı var. En önemli şey, her gün doğru miktarda karbonhidrat aldığınızdan emin olmaktır.

İşte çok fazla karbonhidrat tüketiyor olabileceğinize dair bazı işaretler:

Sürekli yorgun hissediyorsun.
Kilo vermekte zorlanıyorsun.
Cildiniz kuru ve tahriş olmuş hisseder.
Saçların dökülüyor.
Adet döngüsünüzle ilgili sorunlarınız var.
Ruh hali değişimleri veya endişe yaşarsınız.
Bunlar, çok fazla karbonhidrat tüketmekten kaynaklanabilecek olumsuz etkilerin sadece birkaç örneğidir. Her gün doğru miktarda karbonhidrat alıp almadığınızdan emin değilseniz doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Lifin önemi nedir?

Sağlığınızı iyileştirmek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri bol miktarda lif yemektir. Lif, vücut tarafından parçalanmayan ve bu nedenle sağlığınız için son derece yararlı olan bir karbonhidrat türüdür.

Lif, yedikten sonra kendinizi tam hissetmenize yardımcı olur, bu da aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, diyabet geliştirme riskinizi azaltmaya yardımcı olabilecek kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur.

Diyetinizde daha fazla lif elde etmenin bir yolu, meyve ve sebzeler gibi bütün yiyecekleri yemektir. Bununla birlikte, diyetinizi lif takviyeleri ile de tamamlayabilirsiniz. Piyasada bulunan birçok farklı lif takviyesi türü vardır, bu nedenle sizin için doğru olanı bulmak önemlidir.

Karbonhidrat vs protein ve yağlar

İnsanlar genellikle karbonhidrat: Ekmek, makarna ve şeker deyince aklıma gıdalar vardır. Bununla birlikte, karbonhidratlar protein ve yağ şeklinde de gelebilir.

Proteinler vücudun düzgün çalışması için gereklidir. Kas inşa etmek, hormon üretmek ve enerji depolamak için kullanılırlar. Proteinler et, balık, kümes hayvanları ve yumurta gibi gıdalarda bulunur.

Yağlar bir başka önemli karbonhidrat türüdür. Vücut için enerji sağlarlar ve kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olurlar. Yağlar yağlar, kuruyemişler, tohumlar ve avokado gibi şeylerde bulunabilir.

Karbonhidratlar söz konusu olduğunda, farklı tiplerin olduğunu hatırlamak önemlidir. Bazı karbonhidratlar sağlığınız için diğerlerinden daha iyidir. Karbonhidratlar, sizin için sağlıklı ve yararlı olduklarından emin olmak için ılımlı bir şekilde tüketilmelidir.

Sonuç

Kilo vermeyi ve uzak tutmayı zor buluyorsanız, karbonhidrat alımınızı azaltmayı düşünmenin zamanı gelmiş olabilir.

Karbonhidratlar vücut için ana enerji kaynaklarından biridir ve çok fazla karbonhidrat tükettiğimizde vücudumuz dengeden çıkmaya başlar. Bu, kilo alımına ve diyabet gibi diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Çok fazla karbonhidrat tüketip tüketmediğinizi görmek için aşağıdaki testi yapın:

1) Geçen hafta boyunca günde kaç gram karbonhidrat yediğinizi kaydedin.
2) Bu sayıyı günde önerilen 50 gram sınırıyla karşılaştırın. Sınırın üzerindeyseniz, karbonhidrat alımınızı azaltmanız gerekebilir.
3) Herhangi bir değişiklik yaşayıp yaşamadığınızı görmek için önümüzdeki birkaç hafta boyunca kilonuzu ve ruh halinizi izleyin. Bunu yaparsanız, muhtemelen çok fazla karbonhidrat tüketiyorsunuzdur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

basla
bitir
Başa dön tuşu