Genel

Evde Evcil hayvan için temel bakım ipuçları

Evcil hayvanınız için temel bakım ipuçları
Evcil hayvanınızı şımartmak istiyorsanız, bazı temel bakım ipuçlarını izlemelisiniz. İlk olarak, paltoyu ve saçı kuru tuttuğunuzdan emin olun. Evcil hayvanınıza asla parfüm veya yabancı cisim kullanmayın. Ardından, saçları kurutmak için elinizin altında bir havlu bulundurun. Sonuçta, her şeyi mahvetmek istemezsin! Ve en önemlisi, temiz su kullanmayı unutmayın! Evcil hayvanınız için daha fazla bakım ipucu için okumaya devam edin!

Parfümden kaçınma
Evcil hayvanınızın en iyi şekilde kokmasını sağlamanın en iyi yollarından biri, onu tımar ederken parfüm kullanmaktan kaçınmaktır. Sentetik kokular, yüzlerce farklı maddeyi içeren geniş bir kategoridir. Ftalatlar, insanlarda kanser de dahil olmak üzere birçok sağlık sorununa neden olabilecek bilinen hormon bozuculardır. Doğal bir marka seçerek köpek şampuanı ve bakım ürünlerinde sentetik kokular kullanmaktan kaçının. Bu hala köpeğinizin taze ve temiz kokmasını sağlayacaktır.

Köpekler ve kediler için daha az güçlü olan ve evcil hayvanınıza zarar vermeyecek birkaç farklı parfüm ve vücut sisi vardır. Parfüme daha güvenli bir alternatiftir, ancak yine de evcil hayvanınızın cildini tahriş etme riski taşırlar. Evcil hayvanınıza parfüm uygularken, kokuyu yalayamayacağı bir yer seçin. Kokuyu uyguladıktan sonra tahrişi önlemek için hemen yıkayın.

Canlı renklere sahip köpek şampuanı ve bakım ürünleri satın almak da iyi bir fikirdir. Bununla birlikte, alerjik reaksiyonlara, hiperaktiviteye, saldırganlığa ve uykusuzluğa yol açabilecek Sarı Boya 5 gibi boyalar içeren şampuanlar kullanmaktan kaçınmalısınız. Kırmızı Boya 33 bilinen bir kanserojendir ve mümkünse kaçınılmalıdır. Sentetik kokulara ek olarak, kanserojen olduklarından şüphelenildiğinden kömür katranı içeren kokulardan kaçının. Ek olarak, kömür katranı ile yapılan kokular da köpekler için sağlıksızdır.

Doğal malzemelerle yapılmış bir köpek bakım ürünü satın alırsanız köpeklerde parfüm kullanmak tamamen güvenlidir. Satın almadan önce içerik listesini okumak ve ürünü araştırmak en iyisidir. Maksimum etki için, köpeğinizin göğsüne, kulaklarının arkasına veya pençelerine uygulayın. İnsan parfümünün evcil hayvanınız için sağlıklı olmayan alkol içerdiğini unutmayın. Bu nedenle, köpeğinize parfüm püskürtmeye karar vermeden önce etiketi kontrol edin ve alkol içermediğinden emin olun.

Yabancı cisimlerden kaçınmak
Evcil hayvanlar zaman zaman çorap, ip ve kurdele gibi şeyleri çiğneyebilirken, sindirim sistemine girmelerini önlemek yolun aşağısında ciddi sorunları önleyebilir. Çoğu yabancı cisim doğal olarak evcil hayvanınızın sindirim sisteminden geçer, ancak bazıları toksiktir ve zararlı olabilir. Veteriner hekimlikte cerrahi acil durumlar, en yaygın olanlardan biri evcil hayvan tarafından yutulan gastrointestinal tıkanıklığı içerir. İp, iç çamaşırı, çorap ve kayalar evcil hayvanın sindirim sistemine girebilir. Onu yakından kendilerini damat gibi bir tıkanıklığı riski, evcil hayvanınızın izlemek istemiyorsan.

Bakım sırasında, diş ipi veya tinsel gibi evcil hayvanınızın cildini tahriş edebilecek nesnelerden kaçındığınızdan emin olun. Bu nesneler evcil hayvanınızın bağırsağında onarılamaz bir hasara neden olabilir, bu nedenle bu nesneleri ağızdan uzak tuttuğunuzdan emin olun. Evcil hayvanınızın cilt tahrişi yaşadığını fark ederseniz, hemen bir veterinere başvurun. İlaçlar, yabancı cisimlerin evcil hayvanınızın vücuduna girmesini önlemenin en iyi yolu değildir, ancak sorunu en aza indirmeye yardımcı olabilirler.

Islak saçlardan kaçınmak
Islak olduğunda, insanların çoğu saç kesimi olsun, ama bu senin evde beslenen hayvan damat için yanlış bir yoldur. Temiz, kuru bir köpekle başlayarak başlayın. Saçları kesmek için bir çift keskin makas kullanabilirsiniz, ancak aniden köpeğin kürkünü kesmemeyi unutmayın. Fırçaladıktan sonra, köpeğin tamamen kuru olduğundan emin olun ve ardından ceketini klipsleyin. Kirli bir köpek tımar etmeyi çok daha zorlaştırır ve makasları tıkayabilir.

Evcil hayvanınızın ıslak saçlara karışmasını önlemenin en iyi yolu, yumuşak bir şampuanla yıkamaktır. Hafif bir şampuan ve saç kremi hile yapacak. Köpeğinizi şampuanla yıkamamayı tercih ederseniz, evcil hayvan kremi kullanın. Birçok kişi süreci kolaylaştırmak için bunu kullanır. Evcil hayvan kremi kullanmak da karışıklığı önlemeye yardımcı olabilir. Banyo sırasında, iyi davranışları ödüllendirmek için köpeğinize her zaman bir muamele yapmalısınız.

Köpeğinizi şampuanlarken daima iyice durulayın. Hassas cilde sahip bir evcil hayvanın gözlerinde veya burnunda su veya şampuan olmamalıdır. Kokusuz hafif bir şampuan kullanın ve şampuanı evcil hayvanınızın gözlerine sokmaktan kaçının. İyice duruladığınızdan emin olun ve alerjiye veya tahriş olmuş cilde neden olabileceğinden köpeğinize asla insan şampuanı kullanmayın. Yulaf ezmesi bazlı ve aloe vera bazlı şampuanlar, yatıştırıcı özelliklere sahip oldukları için en iyi seçimdir. Kokular minimumda tutulmalı ve banyodan sonra evcil hayvanınızı her zaman iyice fırçalamalısınız.

Evcil hayvanınızın kürkünü tıraş etmeden önce bir uzmana danışmayı da düşünebilirsiniz. Doğruluk, sıcak havalarda ıslak bir evcil hayvanı tıraş etmemenizi önerir. Bu, doğal vücut ısısı düzenlemesini bozacaktır. Bu nedenle, tüm bakım talimatlarına uyduğunuzdan emin olun. Ve her zaman eğitimli bir evcil hayvan bakıcısının yapabileceğinizden daha iyi bir iş çıkaracağını unutmayın. Uygun araçlara ve eğitime sahip değilseniz, evcil hayvanınız yaralanmalara eğilimli olabilir.

Islak kattan kaçınmak
Evcil hayvanınızı banyoya götürmek ve ceketini fırçalamak cazip gelebilir. Oynamasına izin vermeden önce iyice duruladığınızdan ve katın iyice kuruduğundan emin olun. Köpeğinizin iyice kurumasına yardımcı olmak için en havalı ayara ayarlanmış bir saç kurutma makinesi kullanın. Evcil hayvanınızı kuru tutmak, ceketin su, sabun ve topaklar tarafından zarar görmesini önleyecektir. Köpeğinizin paltosunu tımar etmek için birkaç ipucu:

Banyodan sonra evcil hayvanınızın ceketini kurulayın. Evcil hayvanınızın ceketini ıslak bırakmak büyük bir hatadır. Nemli tutmak cazip gelse de, bu yöntem paspaslara ve karışıklıklara yol açar. Ayrıca, normal bir banyo havlusu çabucak ıslanır, bu nedenle yalnızca bu amaç için özel olarak tasarlanmış bir havlu kullanmalısınız. Evcil hayvanınızın paltosunu banyodan sonra yıkamazsanız, her gün fırçalamak için saatler harcayacaksınız.

Evcil hayvanınızı çok sık yıkamayın. Bir köpeği çok sık yıkamak onu kurutur ve önemli yağları giderir. Ayda bir defadan fazla damada götürmek sadece ceketine zarar verecektir. Ayrıca kulakların içini fırçalamaktan veya yeterince keskin olmayan makasları kullanmaktan kaçınmalısınız. Evcil hayvanınızı çok sık yıkamak, mevcut cilt koşullarını da kötüleştirebilir. Bir kerelik banyo çoğu köpek için yeterlidir, ancak daha sık banyo yapmak cilt sorunlarına ve diğer komplikasyonlara neden olabilir.

Bir başka büyük hata, köpeğinizi banyo yaptıktan sonra iyice yıkamamaktır. Köpeğinizi şampuanlarken, su ve bezle iyice duruladığınızdan emin olun. Şampuan kalıntısı keçeleşmiş saçlara ve cilt sorunlarına neden olabilir. Her zaman iyice durulayın, çünkü su cildi tahriş edebilir ve tahrişe neden olabilir. Her zaman yanında fazladan bir havlu bulundurun. Mümkünse, hassas ciltler için formüle edilmiş bir köpek şampuanı kullanın. Evcil hayvanınız çok sık banyo yaparsa, daha sonra pençelerini yıkamayı düşünün.

Düzenli bakım dökülmeyi azaltır
Kedinizin düzenli bakımı dökülmeyi kontrol etmeye ve kıl yumaklarını azaltmaya yardımcı olur. Tımar ayrıca kedilerin yayabileceği kokuyu da ortadan kaldırır, bu nedenle daha az deodorant ve daha temiz havaya ihtiyacınız olacaktır. Düzenli fırçalama ve tarama da dökülmeyi ve paspası azaltır. Profesyonel bir damat, kedinizin güzel görünmesini ve hissetmesini sağlamak için en yeni tüy dökücü ürünleri ve teknikleri kullanır. Saç şaftını kaplamak için özel aletler kullanırlar, bu da ölü katın daha kolay kaymasını sağlar. Bir kedi tımar edildikten sonra, damat şaftı kapatmak ve katın içinden fırçalamayı kolaylaştırmak için yüksek hızlı bir kurutma tekniği uygulayacaktır. Fırçaladıktan sonra ölü yünü daha kolay serbest bırakırlar, bu da daha az kıl yumağı ve daha temiz hava filtreleri anlamına gelir.

Günlük fırçalamaya ayıracak zamanınız olmasa bile, köpeğinize düzenli olarak bakabilirsiniz. Tımar eğlenceli bir aktivite olabilir ve evcil hayvanınızla bağ kurmanın harika bir yoludur. Köpeğinizin vücudunda saklanabilecek kuru cilt, parazitler ve yeni çarpmalar olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz. Düzenli tımar ayrıca köpeğinizi mutlu etmenize yardımcı olur ve dökülmeyi azaltır.

Fırçalama ve taramanın yanı sıra, köpeğinizin güzel görünmesini ve temiz kokmasını sağlamak için düzenli banyo şarttır. Düzenli banyo, gevşek tüyleri ve ölü deriyi çıkararak köpeğinizi temiz tutacaktır. Köpeğinizi düzenli olarak damada götürmek, dökülmeyi önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olabilir. Sadece sizin için tedavi edici olmakla kalmaz, aynı zamanda köpeğinizle bağ kurabilir ve daha iyi anlaşmanıza yardımcı olabilir. Köpek dökülmesini azaltmanın birkaç yolu daha vardır.

Her tür köpek için düzenli bakım şarttır. Kısa paltolu köpeklerin bile düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Kısa saçlı ırkların mevsimler arasında tımar edilmesi gereken daha ağır katları vardır. Bu ekstra katlar ilkbaharda kürkün her yere düşmesine neden olabilir. Köpeğinizin kalın astarları varsa, düzenli bakım da önemlidir. Düzenli olarak bakımını yapmak isteyeceksiniz. Profesyonel bir damat, dökülme miktarını azaltmanızı kolaylaştıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

basla
bitir
Başa dön tuşu