Neden | Nasil | Nedir

Hızlı Öğrenme Ve Hafıza Geliştirme İçin Affirmations Nasıl Kullanılır

Hızlı Öğrenme Ve Hafıza Geliştirme İçin Affirmations Nasıl Kullanılır

Daha önce hiç affirmations kullandınız mı? Onları olumlu bir kafa boşluğuna girmeye, hedeflerinizi gerçekleştirmeye, hatta gününüzü aydınlatmaya yardımcı olmak için mi kullanıyorsunuz? Modern toplumdaki birçok insan olumlu düşünme araçlarından yararlanır – bu yaklaşım ile mucize yöntemi gibi bir şey arasındaki fark nedir?

Affirmations nedir?

Affirmations, olumlu değişim için kendinizi düşünmenize yardımcı olan kendinize tekrarladığınız ifadelerdir. Affirmation’ları öğrenme ve hafıza geliştirme dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanabilirsiniz. Performansınızı iyileştirmek için onaylamaları kullanmak için dört ipucu:

1. Hedeflerinizi yansıtan olumlu ifadeler seçin. Örneğin, hafızanızı geliştirmek istiyorsanız, ‘Öğrendiğim her şeyi hatırlıyorum’ veya ‘Hiçbir şeyi unutmuyorum’ gibi ifadeleri seçin.’ Hiçbir şey hatırlayamıyorum’ veya ‘Her zaman unutuyorum’ gibi olumsuz ifadelerden kaçının.’

2. Hedeflerinize ulaştığınızı görselleştirin. Bir onaylama düşündüğünüzde, kendinizi ifadeye karşılık gelen durumda hayal edin. Örneğin, hafızanızı geliştirmek istiyorsanız, kendinizi çalışmak için oturduğunuzu ve eldeki malzemeye tamamen odaklanabildiğinizi hayal edin. Ya da zor bir görevi başarıyla tamamladığınızı hayal edin.

3. Affirmations düzenli olarak kullanın. olumlu ifadelerin tekrar tekrar söylenmesi, onların ruhunuzun bir parçası olmalarını ve hedeflerinize doğru çalışmaya başlamalarını sağlar. Ayrıca, olumsuz düşünce kalıplarına karşı koymanıza ve başarıya ulaşma yeteneğinize güven oluşturmanıza yardımcı olabilirler.

4. Onayladığınıza göre harekete geçin. Ne zaman bir olumlama okursanız, biraz alın

Affirmations’ın faydaları

Kendinize ‘Güçlüyüm’ veya ‘Bunu yapabilirim’ gibi olumlu ifadeler söylediğinizde, beyninize olumlu titreşimler gönderiyorsunuz. Bu da özgüveninizi artırmaya yardımcı olur ve bilinçaltınıza yolunuza çıkan her şeyi halledebileceğinize dair bir mesaj gönderir.

Çalışmalar ayrıca, onaylamaların tekrar tekrar kullanılmasının hafızayı ve öğrenmeyi geliştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Kendinize ‘Öğrendiğim her şeyi hatırlıyorum’ veya ‘bu bilgiyi hatırlayacağım’ gibi olumlu ifadeler söylediğinizde, bu ifadelerin bilişsel ağırlığını sizin lehinize koyar ve bunların gerçeğe dönüşme ihtimalini artırır.

Neden öğrenmede affirmations kullanmalı

Çalışmalarınızda affirmations kullanmaya başlamak isteyebileceğiniz birçok neden vardır. İşte beş:

1. Affirmations odaklanmış ve motive kalmanıza yardımcı olur. Kendinize olumlu ifadeler okuduğunuzda, bir ivme hissi yaratır ve devam etmenizi teşvik eder.
2. Affirmations özgüveninizi artırır. Yaptığınız şeyin egonuz için iyi olduğunu bildiğinizde, zor malzemelerle çalışırken güveninizi güçlendirmeye gerçekten yardımcı olabilir.
3. Affirmations, bilgileri daha iyi saklamanıza yardımcı olur. Çalışırken olumlu veya motivasyonel ifadeler düşündüğünüzde, beyninizdeki materyali daha iyi hatırlayan sinir yollarını teşvik etmeye yardımcı olabilir.
4. Affirmations öğrenmeyi daha keyifli hale getirebilir. Sizi mutlu eden bir şeye odaklanarak, öğrenme sürecini genel olarak daha az sıkıcı ve daha keyifli hale getirebilir.
5. Affirmations, takviye öğrenme veya olumsuz yeniden çerçeveleme (bir durumu görme biçimimizi değiştirme) gibi diğer bilişsel davranışçı tekniklerle birlikte kullanılabilir. Birlikte, bellek geliştirmeye daha da güçlü bir yaklaşım sunarlar.

Hangi sözcük sıklığı ve dizileri hafızaya yardımcı olur?

Affirmations, hafızayı ve öğrenmeyi geliştirmek için birçok çalışmada gösterilmiştir. Davranışta olumlu değişikliklere yol açan bir “düşünce gerçekliği” yaratabilecek olumlu düşünceleri harekete geçirerek çalışırlar. Örneğin, kendinize “Zekiyim” veya “Her şeyi hatırlıyorum” demek, kendiniz hakkında daha iyi hissetmenize ve daha güvende olmanıza yardımcı olabilir, bu da sizi öğrenmeye ve hatırlamaya teşvik edecektir.

Hafızayı geliştirmek için özellikle etkili olduğu tespit edilen birkaç kelime sıklığı ve dizi affirmations vardır. Aşağıdaki liste, hafızayı geliştirmek için en sık kullanılan altı onaylamayı içerir:

– Sık sık tekrarlayın: Hafızayı geliştirmek için, “Bilmem gereken her şeyi hatırlıyorum” veya “Duyduğum kelimeleri hatırlıyorum” gibi ifadeleri günde en az iki kez tekrarlamayı deneyin.

– Unutulmaz kelimeleri olumlu imgelerle ilişkilendirin: Bir çalışma, olumlu olumlamaları tekrarlarken (“sağlıklıyım” veya “seviliyorum” gibi) olumlu imgeleri düşünmeleri söylenen kişilerin, onaylamaların nasıl kullanılacağına dair talimatlar verilmeyenlere göre daha fazla bilgi öğrendiklerini buldu.

– Yaratıcı görüntüler kullanın: Tekrarlanan ifadelerin olmadığını fark ederseniz

Öğrenmek istediğiniz kelimeyi veya cümleyi seslendirmeden önce onayınıza nasıl dahil edersiniz

Affirmations, bir şeyleri öğrenmenize ve hatırlamanıza yardımcı olmak için gerçekten harika bir yoldur. Hızlı öğrenme ve hafıza geliştirme için onaylamaların nasıl kullanılacağına dair bazı ipuçları:

1.Öğrenmek veya hatırlamak istediğiniz bir cümle ile başlayın. Örneğin, gitar çalmayı öğrenmek istiyorsanız, akorlarınızı uygulamadan önce “Gitar çalabilirim” ifadesini tekrarlamayı deneyin.

2.Hedeflerinize uygun bir onaylama bulun. Hafızanızı geliştirmek istiyorsanız, “Ne çalıştığımı her zaman hatırlıyorum” veya “Bilmem gerekenleri asla unutmam” gibi bir şey deneyin.”

3.Vaktiniz olduğunda onayınızı başınızın üstündeki boş alana yavaşça ve rahatça seslendirin. Daha yavaş daha iyidir çünkü onayınızdaki kelimelere ve ifadelere odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

4.Sınıflar sırasında veya projeler üzerinde çalışırken oturduğunuz yere yakın onaylamaların bir listesini tutun, böylece kolayca erişilebilir olurlar. İlerlemenizi takip etmenize yardımcı olmak için Onaylama Kartları veya Onaylama Günlüğü gibi çevrimiçi araçları da kullanabilirsiniz.

Sonuç

Affirmations, zihinsel sağlığınızı, odağınızı ve bilişsel işlevinizi geliştirmenin harika bir yoludur. Öğrenme sürecine ve hafızayı geliştirmeye yardımcı olmak için kullanılabilirler. ‘Bilimsel Raporlar’ dergisinde yapılan bir araştırma, altı hafta boyunca günlük olarak affirmations uygulayanların bir dizi bilişsel testte kontrol gruplarından daha iyi performans gösterdiğini buldu. Ayrıca, olumlu duygularda bir artış gösterdiler ve daha mutlu hissettiklerini bildirdiler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

basla
bitir
Başa dön tuşu