Bilgi Kütüphanesi

İneğin Yavrusuna Ne Denir?

İneğin Yavrusuna Ne Denir, İneğin Yavrusuna Ne ad verilir...

Büyükbaş hayvan üretimi ve yetiştiriciliği ülkemizde oldukça yaygındır. Özellikle de doğu bölgelerinde ekmek kapısı olmaktadır. Bu anlamda internet ortamında ineğin yavrusuna ne denir cevabı aranan sorular arasında yer almaktadır. Peki ineğin yavrusuna ne ad verilir? Detaylar yazımızın devamında bulunuyor..

İneğin yavrusuna ne denir?

İnek, öküz ve dana Ülkemizin doğu bölgeleri başta olmak üzere etinden ve sütünden yararlanma pahasına yetiştiriciliği yapılmaktadır. Benzer şekilde ülkemiz dahil dünyada en çok yetiştirilen inek ırkları bulunur. Bunlar; Angus, Sağmak ve siyah Alaca olmak üzere 3 türde karşımıza çıkar.

Dünyada ve ülkemizde en çok yetiştirilen inek türü ise Siyah Alaca inek türüdür. Bilakis inekler türlerine göre de yaşam süreleri farklıdır. Burada Angus ineklerin yaşam süreleri diğerlerine göre yüksektir. Genel olarak bakıldığında ise ineklerin yaşam ortalaması 15 yıldır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR; TYT kimya konu anlatımı PDF

Peki merak edilen soruya göre ineğin yavrusuna ne denir? İşte cevabı..

Son dönemlerde oldukça merak edilen ve internet ortamında da sıklıkla aranan ineğin yavrusuna ne ad verilir sorusunun cevabı yaşlarına göre ayrılmaktadır. Bu anlamda ineğin yavrusuna;

  • İneğin yeni doğmuş yavrusuna buzağı adı verilir. Genel olarak bazı bölgelerde de Buzak ismi olarak anılır.
  • İneğin yavrusu 15 – 20 aylık arasında ise Tosun denir.
  • 16 aylıktan sonra dişi inek yavrusuna da Düve

Buzağı’lar ilk 15 gün annelerinden farklı bir alanda büyütülür. Dolayısıyla daha doğarken bile ineğin yavrusuna süt emme içgüdüsü kaybettirmiş olur. Sonuç olarak ineğin yavrusuna ne denir sorusunun cevabını ayrıntılı biçimde yukarıda sizlerle paylaştık. Daha fazla merak ettiğiniz hususlar olur ise yorumlara yazmayı unutmayınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR; Düve ne demek?

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

basla
bitir
Başa dön tuşu