HaberlerKitap Cevapları

İŞ-KUR İŞBAŞI EĞİTİM İLE İSTİHDAMA DESTEK OLUYOR!

İŞ ARAYANLARA İŞBAŞI EĞİTİM İLE GÜNLÜK 108 TL ÖDENİYOR!

İŞ-KUR tarafından istihdam sağlamak için düzenlenen işbaşı eğitim programları hız kesmeden devam ediyor.  Kuruma kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim ve tecrübe edinmeleri, teorik eğitimini aldıkları mesleklerde uygulamayı görmeleri ve çalışma ortamına uyumunun sağlanması amacıyla düzenlenen işbaşı eğitim programları Türkiye’nin dört bir yanında katılımcıların iş hayatına atılmaları için en verimli şekilde sürdürülüyor.

İlginizi çekebilir; en güzel ve yardımcı kaynaklı LGS Ders Notları

İşbaşı eğitim ile hem çeşitli statü ve duruma sahip olan vatandaşlar hem meslek öğrenirken hem de günlük 108 TL harçlık alabilmektedir.

İşbaşı eğitim programlarına katılmak isteyen adaylar,  işbaşı eğitimi yapacağı işyerini kendileri bulabileceği gibi İŞ-Kur’dan kendilerine işyeri bulunmasını da talep edebilmektedirler.  Eğitimi başarılı bir şekilde tamamlayan bireyler tamamladıkları program ile ilgili kolaylıkla iş hayatına katılabilmektedir.

KİMLER İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMINA KATILABİLİR?

 •  Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
 • 15 yaşını tamamlamış olmak,
 • İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak,
 • Emekli olmamak,
 • Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak,
 • Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olmak,
 •  İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak,

Belirtilen şartları sağlayan ve programa devam etmelerine engel durumları bulunmayan öğrenciler de programlara katılabilmektedirler.

Ayrıca tarımsal faaliyette bulunanlar ile isteğe bağlı sigortalı sayılanlar, sosyal yardım, engelli maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da işbaşı eğitim programından yararlanabilmektedirler.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMINA KATILANLARI VERİLEN ÜCRETLER

İşbaşı eğitim programına katılan vatandaşlara verilen ücretler programa fiilen katıldıkları gün üzerinden hesaplanmakta ve katılımcıların mevcut durumuna göre ücretler değişkenlik göstermektedir.

 • İş arayan statüsündeki vatandaşlar için günlük 108,68TL, öğrenciler için 81,51TL, işsizlik ödeneği alanlar için 54,34TL zaruri gider ödemesi,
 •  İşte Anne Projesi kapsamında 0-15 yaş arasında çocuğu olan, İş Kulübü faaliyetlerinden faydalanan ve akabinde işbaşı eğitim programlarına katılan kadınlara günlük 110 TL zaruri gider ödemesi,
 • Geleceğin meslekleri olarak belirlenen mesleklerde düzenlenen programlarda katılımcılara günlük 115 TL zaruri gider ödemesi,
 • İmalat sektöründeki mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği ödemesi,
 •  Genel sağlık sigortası primi,
 • İş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi Kurumumuz tarafından işbaşı eğitim programı süresince karşılanmaktadır.

Ayrıca İşbaşı eğitim programı katılımcılarına program sonunda, katıldıkları programa ilişkin bilgileri gösteren İşbaşı Eğitim Programı Sertifikası verilmektedir.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMININ SÜRESİ

İşbaşı Eğitim Programı; günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü ve 45 saati geçmeyecek şekilde düzenlenmektedir.

İşbaşı eğitim programı bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, muhabirlik ile ilgili mesleklerde en fazla 9 ay, tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde MEB Hayat Boyu Öğrenme Modüllerinin asgari süresinden az olmayacak şekilde ve diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay uygulanmaktadır.

Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda düzenlenecek olan işbaşı eğitim programlarına katılan 18-29 yaş arası gençler için 9 aya kadar işbaşı eğitim programı düzenlenebilmektedir.

EĞİTİMLERE NASIL  BAŞVURULUR?

İşbaşı eğitim programlarına katılma şartlarını sağlayan tüm vatandaşlarımız, 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerine istedikleri zaman programa katılmak için başvuruda bulunabilmektedirler.

AÇIK BAZI KURSLAR

İŞ-KUR sitesinden sorgulanarak başvuru yapılan işbaşı eğitim kurslarının bazıları ;

Detaylar için TIKLAYINIZ

Daha fazla ilan için TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu