Neden | Nasil | Nedir

Narsist Ne Demektir Anlamı Nedir

Narsist Ne Demektir Anlamı Nedir

Narsist Ne Demektir Anlamı Nedir ?

narsist anlamı

narsist ne demek? İşte bir narsistle etkileşime girerken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler. Narsist Ne Demektir Anlamı Nedir Bu kişi empatiden yoksundur, ben merkezlidir ve başkalarını manipüle eder. Bu özellikler narsistlerde yaygındır. Ayrıca, bir durum gergin olduğunda başarılarını abartabilir ve motivasyonlarını kaybedebilirler. Narsisizmin anlamı sizi şaşırtabilir!

narsist empatiden yoksundur

İnsanlar güvensiz ve bencil olduklarında empatiden yoksundurlar. Başkaları bir narsistin görkemini ve öz değerini yansıtmadığında, kalp kırılmasına, ayrılığa ve hatta boşanmaya neden olabilir. Narsist seni incittiği için üzülmez. Sonuç olarak, bir narsistin şefkatini asla hissetmeyebilirsiniz. Narsist bir partnerden muzdarip olduğunuzda, kendinizi bu kişi tarafından sürekli suçlanmış olarak bulabilirsiniz.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bir narsist empatiden yoksundur. Sözlerinin etkisini anlayamıyorlar ve bunun için asla özür dilemeyecekler. Narsistler genellikle acımasızdır ve sizi beklenmedik bir şekilde atarlar. Bunun nedeni, güvendiğiniz egoyu sağlayamayacak olmalarıdır. Terk edilmiş, şaşkın ve incinmiş hissedeceksiniz. Ve narsist, siz farkına varmadan bir sonraki kaynağa geçecektir.

Narsistler genellikle empatiden yoksun olduklarını iddia etseler de, kurbanlarını manipüle etmeleri çoğu zaman işkence gibi gelir. Kurbanlarının duygularından yararlanırlar ve onları nesneleştirirler ve bunu yaptıklarında, küçük manipülasyonlarıyla egolarını zorlamaya başlayabilirler. Narsistler empatiden yoksun olduklarından, sömürülerinin olumsuz etkilerine karşı koymak için bilişsel empati geliştirmeyi öğrenmeleri çok önemlidir.

Bir narsist bir oyunu kaybettiğinde, kendilerini iyi göstermek için genellikle onu eleştirir. Kaybettikleri için muhtemelen rakiplerini suçlayacaklar ve sıklıkla kurbanlarına “sertleşmesini” veya “ağlamayı kesmesini” söyleyecekler.

narsistler bencildir

Narsistler ile ben-merkezci insanlar arasında ayrım yapmak imkansız görünebilir, ancak her ikisi de ben-merkezci bir zihniyet ile karakterize edilir. Ben-merkezci insanlar kendilerini başkalarının üstüne koyma eğilimindedir ve nadiren başkaları hakkında endişe duyarlar. Diğer insanlar için empati göstermezler ve şefkatle motive olmazlar. Narsistler ayrıca sınırlı bir dünya görüşüne sahiptir ve başkalarına kendilerinden daha az ilgi gösterebilirler.

Narsistler kendilerini tehdit altında hissettiklerinde genellikle hor görürler. Egolarını desteklerken bu tehdidi etkisiz hale getirmek için insanlara küçümseyici davranabilirler. Alaycı veya aşağılayıcı bir dil kullanabilirler ve hatta amacını belirtmek için zorbalık ve tehditlere başvurabilirler. Bu taktikler verimsiz olsa da, bir ilişkiden çıkmanıza yardımcı olmada etkili olma potansiyeline sahiptir.

Narsistler yüksek bir benlik algısına sahip olsalar da, özel olduklarına inanmazlar. Onların değer duygusu büyük ölçüde gerçek dışıdır. Bu onların aşırı şişirilmelerine ve kibirli davranmalarına neden olabilir. Nihayetinde, başkalarının onları nasıl algıladığıyla değil, kendi imajlarıyla ilgilenirler. Bu özelliklerle tartışmak zor, ancak yararlı bir gösterge.

Sağlıklı bir ilişki karşılıklı saygı ve özene dayanır. Narsistler, ilişkilerde gerçek bir karşılıklılık sergileyemezler ve diğer insanları göremez, duyamaz veya takdir edemezler. Genellikle ortaklarının sınırlarını ihlal ederler ve her bir parçasına hak kazanırlar. Sağlıklı bir ilişki, her iki taraf için de karşılıklı olarak faydalı olabilir. Bir narsist, başkalarının ilgi ve onay merkezi olduğunu hissediyorsa, tehlikeli ve yıkıcı bir kişidir.

narsistler başkalarını manipüle eder

Amaçları güç ve zenginlik kazanmak olsun, bir narsist bunu başarmak için başkalarını manipüle edebilir. Manipülasyon taktikleri genellikle sahte nezaket ve şefkate dayanır. İstediklerini elde etmek için konumlarını kullanabileceklerini umarak genellikle daha yüksek statüye sahip insanları hedef alacaklardır. Narsistler son derece haklı ve açgözlüdür. Ayrıca başkalarını fiziksel şiddet tehditleriyle manipüle edebilirler. Narsistler, fiziksel olarak ele geçirmenin incelikli yollarını da kullanabilirler.

Bir narsist, ihanete uğradığı izlenimini yaratmak için genellikle yanlış suçlamalar kullanır. Bu tür bir manipülasyon, sadakati ortaya çıkarmak için takipçiler veya “yardımcılar” ile kullanılabilir. Ayrıca insanları bir araya getirmek için yıldırma taktiklerini kullanacaklar ve bunu bir grup çalışması gibi gösterecekler. Birisi narsiste sırtını dönmeye çalışırsa, onlara sadık olduğunu kanıtlamak için çabalarını muhtemelen iki katına çıkaracaktır.

Narsistleri tespit etmek ve teşhis etmek çok zor. Cazibeleri ve başkalarını manipüle etme yetenekleri onlara direnmeyi zorlaştırır. Merhametli veya empatik insanları bile hedef alabilirler. Bu insanların davranışlarını anlayacaklarını ve affetmeye istekli olacaklarını umuyorlar. Kendilerinin bir uzantısı olarak görülmek isterler ve kendilerini idol olarak görürler. Ancak, manipülatif yöntemleri güvenilmezdir ve yalnızca sizi aldatmaya yöneliktir.

Narsistlerin başkalarını manipüle etmenin bir başka yolu da sahte duygular kullanmaktır. Sahte duygular genellikle gerçek olarak algılanır ve çoğu insan onlara bu şekilde tepki verir. Bu davranış, duygusal kamuflaj olarak bilinir ve narsisizmin en yaygın biçimlerinden biridir. Hedefin güvenini kazanmada son derece etkili olabilir ve genellikle hedefi ikna etmede oldukça etkilidir.

narsistler başarıları abartır

Çifte hayat yaşayan ve narsist olan insanlar genellikle bir öz-değer duygusu kazanmak için başarılarını ve becerilerini abartırlar. Narsistler genellikle yetenekleri ve başarıları hakkında yalan söylerler ve kendi katkılarından veya “büyüklüğünden” bahsederek başkalarını manipüle etmeye çalışabilirler. Hatta amaçlarına ulaşmak veya fikirlerini gerçekleştirmek için kendi insanlarını kullanarak başkalarını karalayabilirler.

Narsistler, kendi önemlerine inanan ve başarılarından fazlasıyla gurur duyan, bencil bireylerdir. Kendini beğenmiş, kibirli bir şekilde davranırlar ve yalan söylemeye eğilimlidirler. Bu, onların içgörü eksikliğinden veya gerçeği kavrayamamaktan kaynaklanmaktadır. Kendilerini ve yeteneklerini şaşırtıcı ve bunu başarabilecek tek kişi olarak sunarlar. Aslında, bir okul projesini tamamlamaktan rekor kıran bir konser vermeye kadar yaptıkları her şeyde en iyi olduklarına inanıyorlar.

Bir narsistle ilişkinizin sorunlu olabileceğinden endişeleniyorsanız, onlara meydan okumayın. Öfkeyle saldırabilir ve savunmaya geçebilirler. Bir narsiste meydan okurken dikkatli davranmak önemlidir çünkü herhangi bir eleştiri öz imajına zarar verebilir. Bir narsist, yalanlarını savunmaya çalışırsa, misilleme yapmak için büyük olasılıkla saldırganlık ve tehditler kullanır.

Narsistler, başkalarının duygularını nasıl tanıyacaklarını bilmiyorlar. İnsanları nesne olarak görürler ve ihtiyaçlarını otomatik olarak karşılamaya çalışırlar. Başkalarının ihtiyaçlarını tahmin etmeyen insanlar işe yaramaz. Narsistler aşırı derecede savunmacıdırlar ve fantezi dünyaları tehdit edildiğinde sinirlenebilirler. Ayrıca yüksek bir hak duygusuna sahiptirler, bu nedenle mümkünse narsistlerden kaçınmak en iyisidir.

narsistler yalan söyler

Birçok narsist, insanların manipüle etmek ve dikkat çekmek için sağlık hikayeleri ürettiği bir durum olan yapay düzensizliğe girer. Hipokondriyaklar ise sempati istedikleri için sağlık hikayeleri uydururlar. Daha sonra doktor randevularına giderler ve kendilerini desteklemek için bağış toplamaya başlarlar. Narsistler ise sempati kazanmak ve başkalarını etkilemek için sağlık korkuları üretirler. Yapay bozukluk zihinsel bir bozukluktur ve Munchausen sendromu ve vekil tarafından Munchausen dahil olmak üzere birkaç farklı durumu kapsar.

Hatırlanması gereken en önemli şey, narsistlerin dikkat çekmek için yalan söylediğidir. Genellikle tamamen gereksiz veya çelişkili açıklamalar yaparlar. Bununla birlikte, bir narsist dikkat çekmek için yalan söylüyorsa, güvenilirlik kazanmak için genellikle kısmi bir gerçeği kullanır. Bütün gerçeği söylemediklerini kabul ederek kendilerini daha az savunmasız gösterirler. Ayrıca narsistler, beklenmedik bir parti gibi uygunsuz bir zamanda bir konuyu gündeme getireceklerdir.

Narsist olarak doğası gereği, bir narsist dikkat çekmek ve onu başkalarından almak için yalan söyler. Narsistler, dikkat çekmek ve öz kontrol eksikliğinden zarar görmüş egolarını beslemek için yalan söylerler. O zaman yollarını almak için yalan söylemelerine şaşmamalı. Gerçek duyguları deneyimleyemezler, bu yüzden kurbanlarının duygularından beslenirler.

Narsistler içe dönük olmamalarına rağmen, söyledikleri yalanlara inanma eğilimindedirler. Davranışları bölünme olarak bilinir ve bu davranıştan kaçınma girişimleri genellikle ayrıntılı fikirleri içerir. Gerçeği saklamanın yanı sıra, narsistler genellikle kendileri hakkındaki gerçeği kabul etmeye isteksizdirler. Narsistler, suçluluk ve utanç yükünden kaçınmak için kendi görünüşleri hakkında bile yalan söylerler. Ancak kendi gerçekleriyle çelişiyorsa gerçeği kabul edemezler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

basla
bitir
Başa dön tuşu